הכחשה – הדבר היחיד שבאמת מפריע לי בחיים

הכחשה היא לא תמיד גלויה לעיין…הרי זה טבעה – להכחיש. להכחיש אפילו את קיומה שלה.

כשאני מסתכל על החיים שלי מתוך תחושה של דאגה או חרדה, נראה שיש המון דברים שמפריעים לי וגורמים חוסר שקט – יחסים עם אנשים, מה שלא הספקתי, מה שכבר לא אספיק, הסביבה, כסף, הגוף שמשתנה, המחשבות, חוסר בהירות, חוסר בטחון, בלבול, הזמן שעובר ועוד.

על פניו נראה שיש כל כך הרבה דברים, אבל כשאני מבקש להקשיב לעצמי ממקום יותר עמוק, אני רואה שיש רק דבר אחד שבאמת מפריע לי בחיים – ההכחשה שלי.

כשאני שואל ומקשיב ברגישות ובעדינות לעצמי, אני רואה שהדבר היחיד שאי פעם גרם לי לחוויות של חרדה, בדידות, תקיעות, ניתוק רגשי, מחשבות מטרידות, בלבול, התפזרות וחוסר בהירות הוא הכחשה של הרגשות והצרכים הנפשיים הטבעיים שלי.
צרכים כמו אישור, קרבה, בטחון ותחושה של ביחד או במילים אחרות…אהבה.
ריק

מהי הכחשה?

הכחשה היא ההעדרות שלנו, היא חוסר הנוכחות וחוסר המודעות שלנו בתוך עצמנו, בתוך הגוף שלנו, בתוך הרגשות שלנו והצרכים הנפשיים הבסיסיים שלנו – הצורך בבטחון, בקרבה ובאישור או במילים אחרות – הצורך הבלתי פוסק שלנו באהבה.

הכחשה היא תוצאה של סיפור שלמדנו לספר לעצמנו בילדות כדי לשרוד ולהגן על עצמנו מפגיעה וכאב ולמען האמת היא סיפור די פשוט אבל מכיוון שהתחלנו לספר את הסיפור הזה בגיל כל כך מוקדם, הסיפור הזה נעשה מושרש ומאוד אוטומטי בתוכנו.
סיפור ההכחשה מספר בפשטות שרגשות או צרכים רגשיים מסויימים, הם פשוט לא אני.
סיפור שכיום, אנחנו לרוב בכלל לא שמים לב אליו והוא שזור בעולם המחשבות והרעיונות שלנו והפך להרגל קבוע.

ריק

למה? ככה.

למה אנחנו מכחישים ואיך אנחנו עושים את זה?
למה? ככה.
כי אסור להרגיש את זה, אסור להודות בזה ואסור להראות את זה. אסור להרגיש או להודות בכל רגש או צורך שנתפס כ”חולשה” או “פגיעות” ובעצם בכל מה שלמדנו בילדות שלא ראוי לאישור, אהבה וקרבה.
זה מה שלמדנו ורק ככה הבנו בילדות שאפשר לשרוד, להגן על עצמנו מפגיעה וכאב ולזכות באישור ואהבה מאחרים – רק על ידי הכחשה של רגשותינו.
זה מה שראינו את ההורים שלנו עושים ואת כל מי שהיה סביבנו ולא הייתה לנו דוגמה או דרך אחרת. אנחנו לא אשמים בכך.

ואגב זה לא היה נעים או קל עבורנו להכחיש את הרגשות שלנו, זה גרם לנו הרבה מתח וצער בילדות וממשיך לגרום גם כיום. אבל מה יכול לעשות ילד מול מצב שבו אין מקום לכל הרגשות, הבקשות והצרכים שלו?

כילדים היינו חייבים לשרוד ושרדנו על ידי הכחשה. זו הייתה מערכת ההגנה הזמינה והיעילה ביותר שיכלנו להמציא כילדים מתוך אהבה לעצמנו.

ריק

איך אנחנו מכחישים?

הכחשה היא סיפור די פשוט. פשוט אבל מאוד מכאיב כשלא שמים לב אליו.
סיפור שאומר בפשטות – זה לא אני!

כילדים אנחנו לומדים להעמיד פנים שלא כואב לנו, שלא מפחיד לנו, שאנחנו לא זקוקים לאהבה או למשהו אחר כי כבר למדנו שלצפות זה להתאכזב ולהראות צורך זה להפגע.

מתוך העלבון והכאב שספגנו בליבנו הילדי והרך, צמחו מחשבות מגוננות של הכחשה:

“אז לא, לא צריך טובות של  אף אחד…”

“אני לא אראה להם שאני חלש…”

“הם לא יראו אותי פוחד…”

“אני אסתדר לבד, לא אכפת לי מאף אחד…”

מתוך אותו מקום עמוק, פגוע ונעלב שבנו, אנחנו פשוט מעמידים פנים שאנחנו לא זקוקים לאף אחד ומספרים לעצמנו סיפור פשוט – זה לא אני.
פחד? זה לא אני.
עצבות? זה לא אני.
עלבון? זה לא אני.
תחושת חוסר אונים? זה לא אני.

יאוש? זה לא אני.
נזקקות? זה לא אני.
צורך באהבה? זה לא אני.
כאב? זה לא אני.

מה פתאום! זה לא אני. אני זה חזק, אני זה עצמאי, אני זה לא צריך טובות מאף אחד…

אני זה אחד שיכול לספר עד אינסוף מה לא בסדר באחרים, אבל אני? אני בסדר גמור. זוהי הגישה של ההכחשה וגיליתי שהיא מכאיבה לי מאוד כשאני לא שם לב אליה.

ואותו דבר קורה לגבי ארועים רגשיים לא נעימים, רק ששם סיפור ההכחשה הוא “זה לא קרה”.

נפגעתי? זה לא קרה.
נעלבתי? זה לא קרה.
נבהלתי? זה לא קרה.
נלחצתי וטעיתי? זה לא קרה.

פעלתי בפזיזות מתוך חרדה? זה לא קרה.
השפילו אותי ופגעו בי? זה לא קרה.
הרגשתי מנודה ולא שייך? זה לא קרה.
התנהגתי באופן שנראה לי לא הגיוני או שפוי? זה לא קרה.

ביקשתי משהו ולא נענתי? זה לא קרה.
פגעתי במישהו ועכשיו אני מרגיש אשם? זה לא קרה.
התיאשתי ולא ידעתי מה לעשות? זה לא קרה.
פגעתי באנשים הכי קרובים אלי? זה לא קרה.

וכן הלאה וכן הלאה…
וזה נכון, לא כולנו מכחישים כל הזמן ולא בכל מצב, אבל עוד לא פגשתי אדם שלא היה שרוי במצב כזה או אחר של הכחשה לגבי הרגשות והצרכים הרגשיים שלו וכל אחד מאתנו נושא את הכאב הזה בתחומים שונים בחייו.

הכחשה, יש לה אינסוף צורות ופנים.
לפעמים הכחשה של שנים הופכת לנתק רגשי מכאיב. אני פוגש אנשים רבים שלא ממש יודעים מה הם מרגישים. הרגש שלנו הפך להיות משהו מיסתורי ואפל כמו חידה לא ברורה או מפלצת מסתורית.

מה אני באמת מרגיש עכשיו?

מסתבר שעבור רובנו, השאלה הזו היא בכלל לא טריוויאלית.
וכשזה המצב, כשהתקשורת שלנו עם הרגשות שלנו הופכת להיות כל כך לא קלה, אין ספק שיהיה בלבול, שתהיה חרדה, שתהיה תחושה של חוסר סיפוק, בדידות וריקנות.

הנתק או חוסר התקשורת שלנו עם הרגשות שלנו מפצל אותנו והמצב הזה מחליש אותנו ומבלבל אותנו ומכניס את עולם המחשבות שלנו לעומס יתר וחרדה.

שמתי לב שכשאני מנותק מהאינטואיציה הרגשית העמוקה שלי שמכוונת אותי באופן טבעי, אני מתחיל לפחד יותר, לחשוד ולנסות לנתח ולהבין כל דבר כדי לעשות את הדבר ה”נכון” או ה”בטוח” וזה מעייף, זה לא נעים ויוצר הרבה מאוד מתח ולחץ.

ריק

איך הכחשה מייצרת סבל?

להכחשה היא תוצר של פחד. פחד השרדותי ולגיטימי שמנסה להציג אותנו כאנשים שאפשר לקבל ולאהוב לפי הכללים והסטנדרטים שלמדנו בילדות מההורים ומהסביבה שלנו.

מכיוון שפחד מנהל את כל מנגנוני ההכחשה שלנו, כשאנחנו לא מודעים להכחשה שלנו, כשאנחנו לא שמים לב שאנחנו מכחישים, אנחנו מופעלים לחלוטין מתוך אותו פחד השרדותי ולא מודע.

וכשאנחנו מופעילים מתוך פחד השרדותי ולא מודע, אנחנו סובלים ממצב תמידי של חרדה, מתח, חוסר שקט ואי נוחות כי עמוק בפנים, אנו חשים בדידות ולא נותנים מענה אמיתי לצרוך הבסיסי שלנו בהקשבה, אישור ואהבה עצמית.

הדבר היחיד שמייסר, מבלבל ומשאיר אותי בתחושה של פיצול פנימי ומאבק בעצמי ובמציאות – זו ההכחשה שלי של מה שאני מרגיש כבר עכשיו.

ריק

זריחת האהבה

אפשר לומר שכל תהליך ההתפתחות הנפשית שלנו בחיים הוא מסע של התפוגגות ההכחשה. שכבות הולכות ומעמיקות של הכחשה מתפוגגות במסע הזה ומתגלה אמת רגשית אנושית, פשוטה וכנה.הכחשה - הדבר היחיד שמפריע לי. אלי קרסניץ

כשהכחשה מתפוגגת בתהליך של התפתחות או היפתחות נפשית, אנו מתחילים לגלות כמה אור, כמה סיפוק וכמה נחת יש בנו בלי שנצטרף להתאמץ או לעבוד קשה.

כשענני ההכחשה מתפוגגים בנו אל מול אור המודעות האוהבת שלנו, הטבע הפנימי שלנו מתגלה במלוא יופיו ואנו מבינים ששום דבר בנו לא פגום ולא מקולקל ושאפשר להינות מכל השפע שהחיים מביאים לנו בכל דרך ובכל צורה.

ההתפתחות הזו  יכולה לקרות רק באווירה אוהבת, קשובה, מוגנת ומאפשרת. מתוך הקשבה, הבנה ותמיכה אוהבת, מנגנוני ההכחשה הילדיים שלנו מתחילים לשחרר את אחיזתם באופן טבעי וללא מאמץ, כי האמת היא שגם מנגנוני ההכחשה שלנו הם מנגנונים אוהבים ומגוננים לגמרי שיצרנו כילדים אל מול מציאות מאיימת, מלחיצה ומפחידה והם מרפים רק כשהם מזהים שהסכנה חלפה, שיש כאן נוכחות אוהבת וקשובה והפעם, הנוכחות הזו היא שלנו עצמנו.

מתוך הקשבה רכה ואוהבת לעצמנו, אנו מתחילים לראות את מנגנוני ההכחשה שלנו כמנגנוני הגנה אוהבים וילדיים, אנו מסכימים לראות את האהבה שבנו, את האהבה שאנחנו, ומשם השחרור הוא קל, טבעי ונעים ומאפשר ריפוי שורשי לכל מה שמייסר אותנו מבפנים.

ואגב, הכחשה ממש מעניינת היא ההכחשה שלנו לעצם כך שאנו מתכחשים למשהו, אז אם תוך קריאת המאמר עלו בכם קולות של “מה פתאום, אני בכלל לא מכחיש…”, זו כבר נקודה טובה להסתכל עליה באהבה ולשאול, מה אני באמת מרגיש עכשיו?

*הבהרה חשובה: המאמר לא נועד כדי לגנות את ההכחשה שהיא מנגנון הגנה ילדי ואוהב שקיים בנו ואין שום צורך לגנות אותה או להתייחס אליה כ”שלילית”. נהפוך הוא, הכחשה היא ביטוי למקום עמוק ופגוע בנו שזקוק להקשבה רכה ותשומת לב אוהבת. ללמוד להקשיב ברוך ובאהבה למנגנוני ההכחשה והפחד שלנו – זהו הריפוי הרגשי והנפשי העמוק שאנו מבקשים.

ריק


ומה דעתכם על הנושא? מוזמנים להגיב או לשאול שאלות בתחתית העמוד. רוצים לקבל ליווי והדרכה אישית? (קיימת אפשרות גם לטיפול און ליין בסקייפ מכל מקום בארץ ובעולם) כתבו לי או התקשרו 0522263761
סדנת עומק - מחרדה להנאה: כלים טבעיים ומעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה ופיתוח הנאה מאוזנת בכל תחומי החיים. יום שבת 2.2.19, לפרטים, מידע והרשמה לחצו כאן סדנת חרדה

סדנת עומק חוויתית המקנה כלים מעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה


לחצו כאן כדי להצטרף אלי בפייסבוק ולקרוא את השיתופים האישיים (ואם תרצו גם להגיב ולשאול שאלות ואשמח לענות) או כאן כדי להצטרף לערוץ שלי ביוטיוב ולהינות מסרטונים והדרכות שלי כשאני מעלה אותם
מתעניינים בגישה טבעית ויסודית לשחרור רגשי, שינוי דפוסים והרגלים, צמיחה והתפתחות אישית? קראו את המאמר - איך אהבה עצמית יכולה לעזור לך?


טיפול וליווי אישי - לגלות שלווה, קבלה עצמית וצמיחה אישית

המפגשים מתקיימים בביתי או בשיחות וידאו בסקייפ מכל מקום בארץ או בעולם. רוצים לשמוע איך הגישה שלי יכולה לתת מענה לקשיים ולצרכים האישיים שלכם? כתבו לי או התקשרו אלי 052-2263761 ואשמח להקשיב ולענות. למידע נוסף, בקרו בקישורים הבאים:


הורידו בחינם את המדריך שלי לקבלה ואהבה עצמית.אלי קרסניץ - מדריך לקבלה ואהבה מעל 3000 אנשים כבר הורידו וקראו את המדריך הידידותי, הברור והמעמיק שמלמד עקרונות וכלים מעשיים ופשוטים שמקרבים אותנו לעצמנו, אל תחושת השלווה, הדיוק, החופש והבטחון שהלב שלנו מבקש. הזינו כתובת מייל והמדריך יישלח אליכם כבר כעת.
מדריך מעשי לקבלה ואהבה עצמית

 
הכחשה – הדבר היחיד שבאמת מפריע לי בחיים
דרג אותי

2 תגובות
  1. מאיה משולם
    מאיה משולם says:

    אלי יקר שלום! יש לי גן ילדים והייתי רוצה ליישם את הכלים שלך בגן. האם וכיצד זה אפשרי? תודה רבה על הלמידה
    ה ממך

    הגב

השאר תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *