קשיים בזוגיות וביחסים, חרדת נטישה, ריפוי ואהבה

כל כך הרבה שנים לא ידעתי, לא הבנתי, לא זיהיתי שאני מופעל באופן מאסיבי על ידי חרדת נטישה.

כל כך הרבה רגעי משבר ותסכול חוויתי במערכות יחסים ולא הבנתי את שורש הקושי שלי, לא ראיתי שאני חווה חרדת נטישה.

חרדת נטישה היא משהו שרובנו חווים בעוצמה כזו או אחרת, אבל יש מעט מאוד מודעות לנושא הזה. מכיוון שיש מעט מאוד מודעות לנושא, קל מאוד לפספס את הנקודה המשמעותית הזו ולחפש את האשמה בעצמנו ובאחרים ללא הועיל.

כמו בכל תחום של חיינו, יחסים זוגיות ותקשורת בין אישית, מושפעים מאוד מהיחסים הפנימיים בתוכנו – אותם היחסים שאנו מנהלים בתוך עולם המחשבות והרגשות שלנו (האופן שבו אנו חושבים, מקשיבים ונאמנים לרגשות שלנו ולצרכים הרגשיים שלנו).

כשחרדת הנטישה מכתיבה את ההתנהלות הפנימים שלנו, אנו נתקלים בקשיים עמוקים ומתסכלים גם במערכות היחסים החיצוניות שלנו.

כשחרדת נטישה היא זו שמנהלת את הזוגיות או את מערכת היחסים שלנו מתחת לפני השטח, אנו נמצא את עצמנו שוב ושוב במצב מתסכל, אשם, חרדתי ומיואש בלי שנבין מה גורם לכך באמת.

ריק

מי חווה חרדת נטישה?

חרדת נטישה היא נחלתו של כל מי שחווה ילדות מול הורים שלא היו שם לגמרי, שלא הקשיבו באמת, שלא ידעו לתת אישור אוהב, שלא ידעו (לא באשמתם) לתת תחושה של חום, חיבוק, נוכחות, אהבה ובטחון. וגם אם נתנו את כל אלה, לא ידעו לשמר אותם לאורך זמן ולתת לילד תחושה של יציבות, של אהבה שנשארת ולא נלקחת לעיתים קרובות מידי.

הקושי הגדול שחרדת נטישה יוצרת הוא אומנם פנימי, אבל הוא בא לידי ביטוי באופן מובהק מאוד במערכות יחסים ובזוגיות.

לפעמים אנחנו מרגישים שאנחנו מסתדרים לא רע לבד עם עצמנו, אבל ברגע שנכנס אדם נוסף למשוואה, כל השדים עולים. בזוגיות למשל זה מאוד מורגש, זה מאוד מרחיק, זה מאוד מחליש, מיאש ומערער בכל פעם שאנו מגיבים באופן לא מודע מתוך המקום הפגוע והנטוש שלנו.

חרדת נטישה היא הסיבה העמוקה לחשדנות, לעלבונות והעלבויות, לרגישות במובן הלא נעים שלה, לכעס וזעם לא מוסבר, לאכזבה, לבדידות, להסתגרות והתרחקות, לדפוסים של עזיבה ונטישה, לצורך להיות כל הזמן בשליטה ובמתח, וגם להצמדות, השארות במערכות יחסים לא אוהבות, התנהלות אובססיבית וכפייתית ועוד.

חרדת נטישה היא הגורם הנסתר להתנהגות שאנחנו לא מבינים, לכך שאנו מגיבים בכעס, עלבון, התגוננות, תוקפנות והסתגרות למרות שהבטחנו לעצמנו אינסוף פעמים שבפעם הבאה נגיב אחרת.
חרדת נטישה היא הגורם הנסתר לרגשות אשמה שלנו ולביקורתיות העצמית שבאה מתוך חוסר יכולת להבין את ההתנהגות שלנו ואת המניעים שלה ומתוך התסכול שאנו חשים כשאנו לא מצליחים להסביר באמת מדוע אנחנו מגיבים ומתנהגים כפי שאנו מגיבים ומתנהגים.

חרדת נטישה, היא בעצם הדרך שבה הילד או הילדה שבנו מנסים בכל דרך להגן על עצמם מפגיעה כואבת מאוד שחוו בילדות.
כאב ופגיעה שממשיכים ללוות אותנו, שחרוטים בזכרון הגופני שלנו, שנמצאים בכל רובד של הגוף שלנו, של הנשימה שלנו, של המועקה בחזה ובבטן, של המתח בכתפיים ובלסת.

ריק

באיזו מידה חרדת נטישה מפעילה ומנהלת אותך?

אפשר לבדוק את עוצמת חרדת הנטישה בחיינו באמצעות שאלות פשוטות (השאלות כתובת בזכר אך מתאימות לגברים ונשים כאחד):

האם אתה נוטה להעלב לעיתים קרובות ממילים או מעשים של חברים או בניות זוג?

האם לרוב קשה לך מאוד לסמוך ולתת אמון בבן או בת הזוג שלך?

 האם אתה מרגיש צורך לבדוק ולוודא לעיתים קרובות את ההתנהגות של הצד השני?

האם אתה נסגר במהירות כשאתה שומע משהו לא נעים ועובר למגננהמתקפה?

האם אתה נוטה להתפרץ בזעם או בכעס בלי להבין מה באמת גרם לך לכך?

האם אתה נוטה לחשוב או להתנהג באופן כפייתי או אובססיבי בהקשר למערכות יחסים?

האם עמוק בפנים אתה מרגיש שאי אפשר לאהוב אותך לגמרי כפי שאתה כעת?

האם עמוק בפנים יש בך קול שאומר “לא משנה מה תעשה, בסוף אתה תישאר לבד”?

האם במיניות קשה לך להפתח ולהתמסר לגמרי ולהראות את הצרכים ואת הרגשות שלך?

האם אחרי שמתרחש שיח לא נעים בינך לבין בן או בת הזוג, לוקח לך הרבה זמן להתאושש ולחזור לדבר?

האם יש לך תחושה פנימית של קורבנות או כיפוח ותחושה שאתה אהוב פחות מאחרים?

האם אתה מרגיש שנוטשים או עוזבים אותך לעיתים קרובות מידי?

אם ענית “כן” על כמה מהשאלות האלה, סימן שחרדת נטישה מכתיבה את ההתנהלות שלך באופן משמעותי. וכמובן, לא מדובר כאן בחדשות רעות, ההפך…הכרה בגורם העמוק לקשיים שלך הוא נקודת המפנה והריפוי והזדמנות למפגש עמוק, מחודש ומעורר עם עצמך.

ריק

חרדת נטישה כהזדמנות ומתנה

יחד עם כל מה שנכתב עד כה, חרדת נטישה היא גם המתנה, היא ההזדמנות והפתח לחזור אל הלב שלנו, היא הזדמנות לחזור ולהתעורר אל האהבה העמוקה והמזינה שקיימת בנו באופן טבעי.

האהבה שאני מדבר עליה היא אהבה עצמית, היא הקשבה, היא קרבה שלנו אל הרגשות שלנו ואל המקומות הכואבים שלנו, היא יכולת לתת אישור והסכמה לצרכים הרגשיים שלנו, שהיא אנחנו עצמנו כשאנחנו שמים לב לרבדים העמוקים יותר שלנו.

אהבה שרק מחכה שנקשיב, שנחזור לשים לב ולהתעורר אל עצמנו ברכות, בנוחות, בשלווה עמוקה.

והגילוי העצמי הזה, המסע המרגש הזה חזרה הביתה אל הלב, אל אותו ילד או ילדה שהיינו ושתמיד נהיה, הוא המסע הכי מרתק ואוהב שאני מכיר.


ומה דעתכם על הנושא? מוזמנים להגיב או לשאול שאלות בתחתית העמוד. רוצים לקבל ליווי והדרכה אישית? (קיימת אפשרות גם לטיפול און ליין בסקייפ מכל מקום בארץ ובעולם) כתבו לי או התקשרו 0522263761
סדנת עומק - מחרדה להנאה: כלים טבעיים ומעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה ופיתוח הנאה מאוזנת בכל תחומי החיים. יום שבת 2.2.19, לפרטים, מידע והרשמה לחצו כאן סדנת חרדה

סדנת עומק חוויתית המקנה כלים מעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה


לחצו כאן כדי להצטרף אלי בפייסבוק ולקרוא את השיתופים האישיים (ואם תרצו גם להגיב ולשאול שאלות ואשמח לענות) או כאן כדי להצטרף לערוץ שלי ביוטיוב ולהינות מסרטונים והדרכות שלי כשאני מעלה אותם
מתעניינים בגישה טבעית ויסודית לשחרור רגשי, שינוי דפוסים והרגלים, צמיחה והתפתחות אישית? קראו את המאמר - איך אהבה עצמית יכולה לעזור לך?


טיפול וליווי אישי - לגלות שלווה, קבלה עצמית וצמיחה אישית

המפגשים מתקיימים בביתי או בשיחות וידאו בסקייפ מכל מקום בארץ או בעולם. רוצים לשמוע איך הגישה שלי יכולה לתת מענה לקשיים ולצרכים האישיים שלכם? כתבו לי או התקשרו אלי 052-2263761 ואשמח להקשיב ולענות. למידע נוסף, בקרו בקישורים הבאים:


הורידו בחינם את המדריך שלי לקבלה ואהבה עצמית.אלי קרסניץ - מדריך לקבלה ואהבה מעל 3000 אנשים כבר הורידו וקראו את המדריך הידידותי, הברור והמעמיק שמלמד עקרונות וכלים מעשיים ופשוטים שמקרבים אותנו לעצמנו, אל תחושת השלווה, הדיוק, החופש והבטחון שהלב שלנו מבקש. הזינו כתובת מייל והמדריך יישלח אליכם כבר כעת.
מדריך מעשי לקבלה ואהבה עצמית

 
קשיים בזוגיות וביחסים, חרדת נטישה, ריפוי ואהבה
דרג אותי

0 תגובות

השאר תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *