צמיחה אישית

צמיחה אישית מתוך מנוחה

צמיחה אישית | צמיחה אישיותית | צמיחת אישיות

צמיחה אישית מתוך מנוחה היא דרך חיים מתפתחת, זורמת, אוהבת, רכה ומשתנה הלומדת את עצמה, קשובה לרגש ולאינטלגנציה העמוקה ביותר שלנו ומאפשרת לנו לחיות בשלמות ובאושר, מתוך חיבור ללב, לקרקע ולהיגיון.

כשאנו חושבים על תהליכי צמיחה אישית, לרוב האסוציאציה הראשונה שלנו היא של מאמץ, צורך בהתמדה ועימות עם חוויות לא נעימות – להתגבר על פחד, להתעמת עם שדים פנימיים, להשקיע בלימודים ולאתגר את הסבלנות שלנו.

למרות שאפשר להפיק תועלת מתהליכים שכרוכים במאמץ ומאבק פנימי, יש סוג נוסף של צמיחה אישית שהוא יסודי, טבעי, הרמוני ומגיע מהמקום הכי פשוט, הכי נח והכי עוצמתי שלנו – המקום שבו אנחנו נמצאים כבר עכשיו.

מהי צמיחה אישית

בפשטות, צמיחה אישית היא כל תהליך שמשפר את איכות חיינו, מאפשר לנו לממש את עצמנו ואת הפוטנציאל שלנו, משחרר אותנו מקבעון, אשמה וסבל ומביא אותנו למקום שלם, יצירתי, אוהב, נינוח ומשוחרר יותר.

באופן כללי, תהליכי צמיחה אישית כוללים רכישת כלים ומיומנויות חדשות, פיתוח החשיבה, שחרור רגשי, פיתוח יצירתיות, מימוש עצמי ועוד.
עם זאת, מניסיוני האישי, הצמיחה האישית המשמעותית ביותר לא מוגבלת לתבניות או מטרות ידועות מראש. זוהי תנועה פנימית של התרחבות שחושפת עוד ועוד אזורים מודחקים, חסומים ולא מודעים בתוכנו לאור המודעות האוהבת והמאפשרת שלנו מתוך קבלה נטולת מאמץ.

למעשה, צמיחה אישית אמיתית באה מתוך הסכמה לנוח בתוך חווית הרגע הזה והיא כוללת בתוכה גם את הריפוי הרגשי והנפשי לכל דפוסי הסבל שלנו, גם את האפשרות להתפתח תמיד וגם את האפשרות לממש את עצמנו באופן אופטימלי והרמוני בעולם הגשמי, הרגשי והרוחני כאחד.

מכיוון שצמיחה מתוך מנוחה לא יוצרת חיכוך או התנגדות לחווית הרגע הזה, היא מצמצמת למינמום את הצורך בחוויות טראומטיות וקשות שלעיתים קרובות מרתיעות אנשים מלעבור תהליכי צמיחה אישית מלכתחילה.

אפשר לומר שצמיחה מתוך מנוחה היא בעלת איכות של אומנות טאי צ’י פנימית – לוחם הטאי צ’י תמיד מצוי במנוחה והיכולת שלו לגבור על היריב נובעת דווקא מהרכות הנוכחת שלו ברגע הזה ומהיכולת שלו “להסכים” עם התנועה של היריב ובכך לנטרל את יכולת ההתנגדות שלו ולהשתמש במומנטום שלו.

החוק השלישי של ניוטון

החוק השלישי של ניוטון הוא חוק הפעולה והתגובה – כל כח שנפעיל ייצור מיד כח זהה בגודלו והפוך בכיוונו. בעולמנו הפנימי ניתן להבחין בקלות בחוק הפעולה והתגובה – בכל פעם שאנו מנסים לכפות על עצמנו משהו או מנסים לשנות את עצמנו בכח, מייד עולה בנו התנגדות פנימית השווה בעוצמתה לכח שאנו מנסים להפעיל על עצמנו.

אנחנו אמנם יכולים להדחיק את ההתנגדות הפנימית או לנסות לנתב אותה אך לאורך זמן ההתנגדות הפנימית נוטה לגבור ולגרום לנו לאבד מוממנטום ולהכנע לדפוסים הישנים שלנו ובמקרים רבים אף להגיע למצב מתוח או מיואש יותר.
חישבו לרגע: כמה פעמים ניסיתם להפטר מהרגל או התמכרות על ידי החלטות כוחניות? כמה פעמים כשלתם? כמה פעמים ויתרתם מראש כי חשבתם ש”ממילא אני לא אצליח להתגבר”?

צמיחה אישית אלי קרסניץ

אמנם ישנם רגעים ומצבים בחיים בהם נדרשים מאמץ פנימי, התמקדות וחתירה למטרה, אך מאמץ פנימי כזה הוא בריא כשהוא בא מתוך הרמוניה פנימית ולא מתוך כפייה פנימית שמונעת מתסכול, פחד או חוסר סבלנות כפי שקורה לעיתים כה קרובות.

צמיחה מתוך מנוחה מלמדת אותנו לנוע עם הכוחות הפנימיים השונים שלנו ולא בניגוד אליהם ובכך מאפשרת לנו להפוך כל קושי להזדמנות, כל חסימה לאפשרות וכל פחד, עצב וכעס למקור של מודעות וכח פנימי.

צמיחה אישית מתוך מנוחה - אלי קרסניץ

אפשר לדמות צמיחה אישית מתוך מנוחה לאפשרות לגלוש על גלי הים הפנימי שלנו במקום לנסות להתנגד להם או לגבור עליהם בכח.

מהי מנוחה

כבני התרבות המערבית במאה ה-21 רובנו מכירים את הקושי למצוא מנוחה אמיתית. רובנו טרודים במחשבות, דאגות, רצונות ונסיונות לשפר את עצמנו או את מצבנו הכלכלי, הבריאותי, הזוגי או הנפשי.

לעיתים כשאנו חושבים על מנוחה, אנו חושבים על חופשה בחו”ל, פעילות גופנית, נוף פסטורלי, שינה או עיסוק מסיח דעת כלשהו כמו טלוויזיה, ספר או תחביב אחר. אמנם אנו שואבים הנאה מסויימת מכל הפעיליות האלה אך בתוכנו המירוץ לעולם לא פוסק.

מנוחה אמיתית היא האפשרות הפשוטה והטבעית שזמינה עבור כולנו: לנוח בתוך חווית הרגע הזה. במילים אחרות, זוהי האפשרות היחידה שלא חשבנו עליה – פשוט לומר “כן” למציאות של הרגע הזה ולנוע איתה כגוף אחד.
כפועל יוצא, מנוחה אמיתית כלל לא כרוכה בסטטיות, פאסיביות או ניתוק מהחיים. נהפוך הוא, מנוחה אמיתית היא תנועה עם החיים בכל רגע חדש כאשר הבסיס לתנועה זו הוא הסכמה, חברות ושלמות פנימית במקום ויכוח, פיצול ומאבק עם הרגע הזה.

נשמע פשוט? זה אכן פשוט. פשוט כל כך שרובנו שכחנו שאפשרות כזו בכלל קיימת. כמובן שאין זו אשמתנו, אנו חיים בחברה שלא מלמדת אותנו את האמנות המופלאה הזו של תנועה עם החיים וצמיחה טבעית מתוך הרגע הזה.
עם זאת, מכיוון שמנוחה אמיתית היא כל כך טבעית לנו, ברגע שנתחיל להזכר באופן מעשי באפשרות הזו, היא תחולל בנו שינוי עוצמתי, טבעי והרמוני שיאפשר לנו לחוות שלווה, שקט נפשי, איזון נפשי ואושר שמאז ומעולם היה זכותנו הטבעית.

איך זה עובד בפועל

הראש הרציונלי שלנו נוטה לחפש שיטה או תבנית בכל דבר. זוהי אכן יכולת מופלאה וחיונית מאוד להישרדותנו. חשיבה בדפוסים ובתבניות מקצרת תהליכי חשיבה ומאפשרת לנו להתמודד עם סכנות בצורה יעילה (לדוגמה כשאנו מזהים סכנה מיידית כמו אש, רכב מתקרב או חיית טרף, אנו מגיבים במהירות כי בתודעתנו קיימת תבנית ברורה לגבי מקרים כאלה).

עם זאת, כשאנו ניגשים לתהליכי צמיחה הוליסטיים, כלומר כאלה שכוללים את כל ההיבטים הרגשיים, המחשבתיים והגופניים שלנו, חשיבה תבניתית תהווה מכשול להבנה אמיתית.

צמיחה מתוך מנוחה היא לא שיטה או תבנית. זוהי דרך חיים מעשית, חוויתית, אוהבת, אינטלגנטית וקשובה הנתונה לשינוי והתפתחות תמידית ולא נאחזת בתבנית אחת קבועה. הרי החיים עצמם וכל מה שחי נתונים לשינוי תמידי והתפתחות ולכן דרך חיים של הרמוניה, איזון והקשבה צריכה להיות כזו שמשתנה ומתפתחת ממש כמו החיים עצמם. אפשר לומר שצמיחה מתוך מנוחה היא החיים עצמם כשאנו מסכימים לחיות אותם בגמישות, טוטאליות ואהבה.

אמנם ישנו ידע תאורטי רב (שהולך ומתפתח כל הזמן) ותרגולים ותהליכים מעשיים רבים במסגרת צמיחה מתוך מנוחה, אך כל אלה הם רק אמצעים זמניים שנועדו לשימוש ברגע אחד וניתן להשליך אותם ברגע הבא, הכל בהתאם לצורך של הרגע ושל כל אדם באופן ייחודי ומדוייק עבורו.


ומה דעתכם על הנושא? מוזמנים להגיב או לשאול שאלות בתחתית העמוד. רוצים לקבל ליווי והדרכה אישית? (קיימת אפשרות גם לטיפול און ליין בסקייפ מכל מקום בארץ ובעולם) כתבו לי או התקשרו 0522263761
סדנת עומק - מחרדה להנאה: כלים טבעיים ומעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה ופיתוח הנאה מאוזנת בכל תחומי החיים. יום שבת 2.2.19, לפרטים, מידע והרשמה לחצו כאן סדנת חרדה

סדנת עומק חוויתית המקנה כלים מעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה


לחצו כאן כדי להצטרף אלי בפייסבוק ולקרוא את השיתופים האישיים (ואם תרצו גם להגיב ולשאול שאלות ואשמח לענות) או כאן כדי להצטרף לערוץ שלי ביוטיוב ולהינות מסרטונים והדרכות שלי כשאני מעלה אותם
מתעניינים בגישה טבעית ויסודית לשחרור רגשי, שינוי דפוסים והרגלים, צמיחה והתפתחות אישית? קראו את המאמר - איך אהבה עצמית יכולה לעזור לך?


טיפול וליווי אישי - לגלות שלווה, קבלה עצמית וצמיחה אישית

המפגשים מתקיימים בביתי או בשיחות וידאו בסקייפ מכל מקום בארץ או בעולם. רוצים לשמוע איך הגישה שלי יכולה לתת מענה לקשיים ולצרכים האישיים שלכם? כתבו לי או התקשרו אלי 052-2263761 ואשמח להקשיב ולענות. למידע נוסף, בקרו בקישורים הבאים:


הורידו בחינם את המדריך שלי לקבלה ואהבה עצמית.אלי קרסניץ - מדריך לקבלה ואהבה מעל 3000 אנשים כבר הורידו וקראו את המדריך הידידותי, הברור והמעמיק שמלמד עקרונות וכלים מעשיים ופשוטים שמקרבים אותנו לעצמנו, אל תחושת השלווה, הדיוק, החופש והבטחון שהלב שלנו מבקש. הזינו כתובת מייל והמדריך יישלח אליכם כבר כעת.
מדריך מעשי לקבלה ואהבה עצמית

 
צמיחה אישית מתוך מנוחה
הצבעות: 4 ,ממוצע: 5

1 הגב
 1. ענת שקל
  ענת שקל says:

  אני נירגשת לקרא את מחשבותיי בתוך המילים העמוקות שלך, אלי, אתה באת ואמרת מילים שחיכיתי להן ולא ידעתי. נגעת בכל פינה אהובה וניסתרת בשורש נישמתי. עוררת בי רגשות חבויים שהמתינו, תודה איש אהוב שאינני מכירה. אכן, עיקרון העשייה המזערית, השקט הפנימי וההמתנה משם הליבלול, משם הצמיחה והיופי, משם האהבה העצמית.
  ענת שקל
  יועצת ביוגרפית, פסיכולוגיה הוליסטית

  הגב

השאר תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *