פחד גדול - אלי קרסניץ

חדשות טובות לכל מי שחווה פחד גדול

אם אתה חווה פחד גדול בחיים, יש לי בשורות טובות בשבילך: כל מה שאתה מפחד ממנו, כבר קרה.
ואפילו יותר מדוייק: אם אתה פוחד ממשהו, זה קורה לך כבר ברגע זה ממש.

בקריאה ראשונה זה בוודאי נשמע מוזר ואולי אפילו מקומם. טבעי לחשוב שזה לא הגיוני או לא נכון, אבל בואו נבין לרגע מהו פחד וממה אנחנו פוחדים.

פחדים, ספקות, חרדות, דאגות, מה יהיה, מה היה, מה עלול לקרות?
זה טבעי ואנושי.
רוב הזמן אנו עוסקים במחשבות על עבר ועל עתיד ולא שמים לב שהמציאות לגבי הפחד שלנו בהווה היא די פשוטה:

פוחד להיות בודד? אתה מרגיש בודד כבר עכשיו.

פוחדת להתאכזב? את מאוכזבת כבר עכשיו.

פוחד מדחייה? אתה מרגיש דחוי כבר עכשיו.

פוחדת להרגיש שאת לא מספיק טובה? את מרגישה לא מספיק טובה כבר עכשיו.

פוחד להרגיש אשם? כבר מרגיש אשם כבר עכשיו.

פוחדת להפגע? כבר מרגישה פגועה כבר עכשיו.
ריק

ממה אנחנו פוחדים פחד גדול?

בראש שלנו יכולים לרוץ המון תסריטים מפחידים אבל אם נבדוק לעומק נגלה שאחנו לא באמת פוחדים מתסריט כזה או אחר.
אנחנו פוחדים ממה שנרגיש ונחוש בתסריט הזה.

לדוגמה: אדם שפוחד לעמוד מול קהל.
אותו אדם לא באמת פוחד מהקהל או מעמידה מול קהל. הוא בעצם פוחד מלהרגיש רגשות של בושה, מבוכה, חוסר ערך, אשמה ודחייה שהוא יחוש בעודו עומד מול קהל.

עוד דוגמה: אדם שפוחד מביקור אצל רופא שיניים.
אותו אדם לא באמת פוחד מרופא שיניים, הוא בעצם פוחד מתחושה של כאב ורגשות של חוסר אונים, תסכול, חרדה ומבוכה שהוא יחוש בעת הביקור.

באותו אופן, אפשר לבדוק עבור כל תסריט שאנו חווים פחד גדול לגביו בחיים שלנו – מה אני פוחד\ת להרגיש אם התסריט המפחיד שלי יתממש?

אם נבדוק, נגלה שיש קבוצת רגשות בסיסית שאנו פוחדים להרגיש ומנסים להמנע מלהרגיש והיא חוזרת על עצמה בכל התסריטים שלנו.
הרגשות המפחידים הם לרוב – בושה, מבוכה, חרטה, אשמה, חוסר ערך, דחייה, אובדן, עצבות, דכאון וחרדה.

ריק

מנגנון הפחד

אז איך עובד הפחד? איך עובד המנגנון הטבעי הזה בנו?

בעודנו חווים פחד גדול ולא משנה ממה, אנו מדמיינים תסריט כלשהו ולו לשבריר שניה (במילים או בתמונות). בתסריט הזה קורה משהו אבל אם נשים לב, נראה שכבר באותו רגע שבו אנו מדמיינים תסריט מפחיד, אנו חווים בדיוק את אותן התחושות ואותם הרגשות שמהם אנו פוחדים. זה מצריך רק מעט תשומת לב כדי להבחין בכך.

לא משנה אם הפחד שלנו הוא מתסריט “דמיוני” או “מציאותי”, לא משנה אם הוא מבוסס על טראומות שחווינו בעבר, לא משנה אם זה פחד מרעידת אדמה, מלחמה, אובדן או משבר. באותו רגע שבו אנו פוחדים אנו תמיד מדמיינים משהו וכתוצאה מכך מרגישים משהו ומגיבים לרגש הזה.

אפשר לבדוק את זה אפילו עכשיו: דמיינו משהו שמפחיד אתכם ושימו לב אילו רגשות אתם חווים תוך כדי הפחד.

והאם אלה אותם רגשות שמהם אתם פוחדים?

אם נבדוק, נראה שיש חפיפה בין מה שאנו פוחדים לחוש ולהרגיש בתסריט המפחיד שלנו לבין מה שאנו חשים ומרגישים כבר בזמן שאנו חושבים על התסריט המפחיד.

ולמה כל אלה הן בשורות טובות?
כי לפחד ולנסות להימנע ממשהו שעלול לקרות בעתיד זה מאוד מלחיץ, מכווץ ומאיים. זה גורם לנו להיות באי נחת, בחרדה, בדאגה, במתח וכיווץ.

אם אני מכיר בכך שאני כבר מרגיש כפי שאני פוחד להרגיש, שכל מה שאני פוחד ממנו, כבר קורה לי עכשיו (כלומר אני מרגיש את זה כבר עכשיו), אז אולי לרגע אני יכול להרשות לעצמי להרגיש ככה.
פשוט להודות ולספר לעצמי בכנות שכבר עכשיו אני מרגיש בודד, מאוכזב, דחוי, לא מספיק טוב, אשם ופגוע ואפילו כואב.
כן, זו האמת ואני באמת מרגיש את כל זה.

ואחרי שהודיתי בכנות בפני עצמי אני רק רוצה לשאול את עצמי בסקרנות של ילד שבאמת מרגיש את כל זה – מה אני באמת מבקש עכשיו?
מה נעים לי בתור ילד שמרגיש את כל הדברים האלה?
(המשמעות של “ילד” היא לא גיל אלא איכות – איכות רגשית שקיימת בנו תמיד. איכות רגשית ששואלת ומבקשת את מה שהיא באמת צריכה – הזנה רגשית אוהבת, בטחון, קירבה ואישור)

כשאני שואל את עצמי בכנות, אני מגלה שמה שהכי נעים לי ומרגיש שלם בתוכי, זה להסכים להיות כפי שאני ולא לנסות לשנות את זה. להסכים להיות כפי שאני כבר עכשיו בכנות ולהודות בזה בכנות ולהרגיש אותי, להיות איתי במקום הזה בלי לנסות לשנות את עצמי בכח.

זה הרבה יותר נעים, קל ומשחרר להודות שאני מרגיש כבר עכשיו בודד, מאוכזב, דחוי, לא מספיק טוב, אשם ופגוע, מאשר לספר לעצמי שאני עלול להרגיש כך בעתיד ושאסור שזה יקרה.

ריק

חדשות טובות לכל מי שחווה פחד גדול - אלי קרסניץ
כל מה שאתה פוחד ממנו כבר קרה. אפשר לנוח…

ריק

כנות פנימית – מענה אמיתי לפחד

כנות פנימית מסתבר, היא תרופת פלא לפחדים ולחרדות שלנו וזה דווקא הפוך מכל מה שאנו מנסים לעשות בד”כ כשאנו פוחדים. לרוב אנו מנסים “להרגיע” את עצמנו, להדחיק, להתכחש ולנסות לא להרגיש את מה שאנו מרגישים. ההתנהלות הזו יוצרת בנו חרדה הולכת וגדלה עם הזמן מכיוון שאנו לא מאפשרים לעצמנו לנוח באמת ונמצאים במאמץ פנימי תמידי.

מתוך הכרה כנה ברגשות שלנו, הכרה בכך שאנו כבר מרגישים וחשים את מה שאנו פוחדים ממנו, אנחנו מאפשרים לעצמנו לראשונה לנוח באמת. לנוח בלב הסערה שלנו ולגלות מקום נעים, רך, קשוב ואוהב בתוכנו.

פחד הוא רגש השרדותי וטבעי והוא “משתלט” עלינו כשאנו מתכחשים אליו לאורך זמן. דווקא הנסיון שלנו “להרגע” ולא לפחד, הוא זה שמעצים את הפחד שלנו והופך אותו לחרדה. ממש כמו ילד שפוחד וההורה שלו מנסה בכח לגרום לו להפסיק לפחד, כך גם אנחנו חווים חרדה אל מול הנסיון שלנו לשלוט על הפחד ולדכא אותו בכח.

כשאנו לומדים להקשיב לפחד שלנו, לשים לב שכל מה שאנו פוחדים ממנו פחד גדול, בעצם קורה לנו כבר עכשיו ולומדים להרשות לעצמנו להרגיש את מה שאנו מרגישים, אנחנו נותנים מענה פנימי, כנה, אוהב ומרפא לפחדים, לדאגות ולחרדות שלנו ולומדים לנוח ולחיות מתוך שלווה ואיזון פנימי נעים ואוהב.

ריק

 


ומה דעתכם על הנושא? מוזמנים להגיב או לשאול שאלות בתחתית העמוד. רוצים לקבל ליווי והדרכה אישית? (קיימת אפשרות גם לטיפול און ליין בסקייפ מכל מקום בארץ ובעולם) כתבו לי או התקשרו 0522263761
סדנת עומק - מחרדה להנאה: כלים טבעיים ומעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה ופיתוח הנאה מאוזנת בכל תחומי החיים. יום שבת 2.2.19, לפרטים, מידע והרשמה לחצו כאן סדנת חרדה

סדנת עומק חוויתית המקנה כלים מעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה


לחצו כאן כדי להצטרף אלי בפייסבוק ולקרוא את השיתופים האישיים (ואם תרצו גם להגיב ולשאול שאלות ואשמח לענות) או כאן כדי להצטרף לערוץ שלי ביוטיוב ולהינות מסרטונים והדרכות שלי כשאני מעלה אותם
מתעניינים בגישה טבעית ויסודית לשחרור רגשי, שינוי דפוסים והרגלים, צמיחה והתפתחות אישית? קראו את המאמר - איך אהבה עצמית יכולה לעזור לך?


טיפול וליווי אישי - לגלות שלווה, קבלה עצמית וצמיחה אישית

המפגשים מתקיימים בביתי או בשיחות וידאו בסקייפ מכל מקום בארץ או בעולם. רוצים לשמוע איך הגישה שלי יכולה לתת מענה לקשיים ולצרכים האישיים שלכם? כתבו לי או התקשרו אלי 052-2263761 ואשמח להקשיב ולענות. למידע נוסף, בקרו בקישורים הבאים:


הורידו בחינם את המדריך שלי לקבלה ואהבה עצמית.אלי קרסניץ - מדריך לקבלה ואהבה מעל 3000 אנשים כבר הורידו וקראו את המדריך הידידותי, הברור והמעמיק שמלמד עקרונות וכלים מעשיים ופשוטים שמקרבים אותנו לעצמנו, אל תחושת השלווה, הדיוק, החופש והבטחון שהלב שלנו מבקש. הזינו כתובת מייל והמדריך יישלח אליכם כבר כעת.
מדריך מעשי לקבלה ואהבה עצמית

 
חדשות טובות לכל מי שחווה פחד גדול
דרג אותי

1 הגב

השאר תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *