משבר גיל 40

משבר גיל 40, גיל המעבר – טיפול וצמיחה אישית

משבר גיל 40 | משבר גיל ה40 | משבר גיל הארבעים

 

לעיתים קרובות מגיעות אלי למפגשי טיפול, ליווי וצמיחה אישיים, נשים בשנות הארבעים לחייהן המתמודדות עם תופעות שונות שקשורות לגיל המעבר – משבר גיל 40 (“משבר אמצע החיים”).


מתוך היכרות עם הנושא, אני מגלה שוב ושוב שכשפוגשים את משבר גיל 40 (שאגב לא מתרחש בדיוק בגיל 40 אלא יכול להתפרס על פני שנים רבות אחרי גיל 40 וגם 50) באופן מודע, קשוב, רגיש ואוהב, הוא יכול להוות הזדמנות מיוחדת לריפוי והעצמה ולהוות גשר לשיפור משמעותי באיכות החיים וברמת הסיפוק, הקבלה העצמית, תחושת המימוש העצמי והאושר הפנימי.

מהו משבר גיל 40 או משבר גיל המעבר

משבר אמצע החיים, הקרוי גם משבר גיל המעבר הוא אוסף של תופעות טבעיות פיזיות, ורגשיות-נפשיות המתרחשות בדרך כלל בגילאים 40-50. אצל נשים, תופעות גיל המעבר יכולות לכלול שינויים ההורמונליים וגופניים וההשלכות הנפשיות שבמפגש עם שינויים אלה.

ברמה הנפשית, תופעות גיל המעבר יכולות לכלול שינויים מהותיים בתפיסת החיים והדימוי העצמי – תפיסות התפקיד והיעוד בחיינו, שינויים ביחס למיניות, מראה חיצוני, הורות, זוגיות, משמעות, רוחניות ומושגים כמו הגשמה עצמית, אושר ואהבה.
קשיים בהתמודדות עם תופעות גיל המעבר יכולים לכלול דכאון, חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות שינה, חשיבה או התנהגות אובססיבית, אי שקט נפשי ותחושות של בדידות, ריקנות, תקיעות, חוסר משמעות, חרטה ועוד.

מדוע זה קורה

גיל המעבר הוא אותה תקופה בה לרוב, אשה או גבר מוצאים את עצמם בשלב מתקדם יחסית בקריירה, בתוך זוגיות ארוכה, כשהילדים כבר גדלו ולא זקוקים להשגחה צמודה או לחילופין לאחר תהליך גירושין או פרידה. בשלב זה של החיים יש לשאלות קיומיות וצרכים רגשיים עמוקים שהודחקו או “הורדמו” לטובת התמקדות במירוץ החיים – קריירה, התבססות כלכלית, זוגיות וילדים, נטייה טבעית לצוף ולעלות על פני השטח.

בנוסף, בייחוד אצל נשים, שינויים גופניים והורמונליים נוטים לערער את הדימוי העצמי המוכר בכל הקשור לפוריות, מיניות, מראה חיצוני וחיבור לגוף ומציפים בעוצמה שאלות נוקבות לגבי משמעות, זהות, אושר והיכולת לתת ולקבל אהבה.

חשוב להבין ששאלות קיומיות ונושאים רגשיים לא פתורים שמצטברים במהלך הילדות והחיים, לא נעלמים לאורך זמן אלא רק מודחקים או מוחזקים בהשהיה מתחת לפני השטח, כל עוד אנו עסוקים במה שנתפס בעיניינו כחשוב, הכרחי ומשמעותי מאוד – משפחה וילדים וקריירה שתתמוך כלכלית בכל מה שחשוב לנו.

לאחר שמטרות אלה הגיע לכדי מימוש מסויים ומשהו בנו מרפה או פשוט מתעייף מהמרוץ ומהשגרה, השאלות והנושאים הרגשיים הלא פתורים בנו נוטים לצוף בכח ולעיתים אף יוצרים זעזוע לא קל בכל מערכת התפיסות והאמונות שלנו וזה בדיוק מה שקורה במשבר גיל המעבר.

למעשה זה רק טבעי שבעוד שאנו עסוקים במירוץ החיים, ישנם רבדים רגשיים עמוקים ומשמעותיים של כאב, עצב, פחד ותחושת חוסר משמעות שמקורם בילדות, שרק מחכים ליום שבו נאט לרגע את הקצב ונבחין סוף סוף במי שהיינו כל הזמן.

אפשר לומר שבעצם מדובר פה במתנה פוטנציאלית מדהימה. מדובר כאן בהזדמנות אמיתית לחזור להיות בקשר בריא, אוהב ואוטנתי עם הרגשות שלנו ועם עצמנו ולהביא אל חיינו שלווה, ביטוי ומימוש עצמי, יצירתיות אהבה עצמית מחודשת.

האם משהו לא בסדר אצלי?

באופן טבעי, כשאדם הרגיל לשגרת חיים, זהות עצמית ותפיסת עולם מסויימת במשך שנים רבות, מתחיל לחוות שינויים ותנודות במצב המוכר הזה, עולה בו באופן טבעי השאלה הבסיסית “האם משהו לא בסדר אצלי?”. השאלה הזו יכולה להוביל למסע מרתק של גילוי עצמי כמו גם לחוויות של חרדה, תסכול ודכאון.

משבר גיל 40 מעורר את השאלה “האם משהו לא בסדר אצלי?” שיכולה כמובן לבוא לידי ביטוי במילים או באופן שונה מאדם לאדם והיא למעשה ביטוי של הצורך הרגשי העמוק שלנו כבני אדם, להרגיש שייכים, בטוחים ובאופן כללי שאנו ראויים לאישור ואהבה.

הצורך העמוק באישור ואהבה הוא ביטוי לטבע האנושי שלנו ולכן כששאלה זו עולה במהלך משבר גיל 40 ואנו נעשים מודעים אליה ולאופן שבו אנו מספרים לעצמנו שאולי משהו בנו “לא בסדר”, נפתחת בפנינו האפשרות להיכרות מחודשת עם הרבדים הרגשיים העמוקים שלנו…עם הילד או הילדה שבנו…עם הפחד שמגונן על מקום עצוב ובודד בתוכנו.

וכשהילד או הילדה העצובים והבודדים בתוכנו מקבלים מענה אוהב מאתנו, כל חוויית החיים שלנו משתנה.

ואגב אני לא מדבר על נושא הילד הפנימי מתוך תאוריה או ידיעה שכלתנית בלבד. אני מדבר מנסיון אישי…מהמפגש האינסופי שלי עם הילד שבי. מהמפגש עם שנים של בדידות, חוסר בטחון, דכאון וניסיון להדחיק את כל מה שכואב, בודד ונטוש בי. מהמקום הזו שבו למדתי ועודני לומד לפגוש את עצמי באמת, אני חווה שינוי מדהים בחיי שרק הולך ומתרחב ומאפשר לי לחיות מתוך הגשמה, מנוחה ותחושת של הודיה קיומית. ואלה האיכויות שאני רוצה לחלוק איתך 🙂

בחזרה אל הילד הפנימי

לעיתים קרובות אני מזהה אצל אנשים בגיל המעבר ואנשים שמתמודדים עם משבר גיל 40, פתיחות רבה ומוכנות לחזור להיות בקשר עם הילד הפנימי.

מהו הילד (או הילדה) הפנימי?

כמובן שלא מדובר כאן בגיל אלא באיכות – האיכות הילדית הטבעית הקיימת בכולנו היא איכות רגשית המבקשת מענה אמיתי לצרכים רגשיים בסיסיים.
הצרכים הרגשיים הבסיסיים שלנו הם הצורך בערך עצמי (משמעות), צורך בקרבה אנושית ותקשורת, צורך בנוחות פיזית וכמובן הצורך העמוק באישור, בטחון ואהבה.
האיכות הילדית בנו מבקשת בכל רגע נתון מענה לאחד מהצרכים הרגשיים הבסיסיים שלנו וזהו המצב הטבעי והנורמלי.

משבר גיל המעבר מעודד הקשבה עמוקה ומחודשת לאותו ילד פנימי הקיים בכולנו.
למרות שמשבר גיל המעבר מלווה לעיתים קרובות בתחושות של פחד, חוסר בטחון, חוסר יציבות רגשית וכעס, הרי שמדובר כאן בהזדמנות יקרה שבעזרת קצת מודעות, רכות, הקשבה והסכמה עדינה והדרגתית לחוות את אותם מקומות ורגשות חדשים שנגלים אלינו, יכולה להפוך בקלות לתהליך עמוק ועוצמתי של צמיחה, הגשמה והתעוררות אמי

טיפול וליווי אישי לצמיחה מתוך משבר אמצע החיים

מנסיוני כמטפל ומלווה בתהליכי צמיחה, הגשמה וגילוי עצמי, אני מזהה איכויות חשובות ומועילות שמתעוררות בסביבות גיל המעבר:

● מוכנות רבה יותר להקשיב לרגשות ולהרפות מתפיסות מקובעות שגורמות סבל ואי נחת

● פתיחות לרעיונות חדשים ובחינה מחודשת של רעיוניות ישנים

● תחושה שהחיים הם בעלי ערך ושמגיע לנו להיות מאושרים באמת

● רצון כנה להשקיע בעצמנו ולשפר את איכות החיים מבחינה פיזית, רגשית ונפשית

● מוכנות להתמודד עם המקומות הקשים והפחות נעימים שהדחקנו במשך שנים רבות

● מוכנות להשקיע זמן ומשאבים בתהליך מעמיק של צמיחה אישית וגילוי עצמי

הרצון והמוכנות להשקיע ולעבור תהליך מעמיק של גילוי עצמי, ריפוי וצמיחה בגיל המעבר מאפשרים לעיתים קרובות לשינויים משמעותיים באיכות החיים להתרחש בפרקי זמן קצרים יחסית.
אני רואה במשבר גיל המעבר הזדמנות נהדרת לשחרר את אותם מקומות קשים, מדוכאים, מוזנחים ובודדים שסחבנו במודע או שלא במודע במשך עשרות שנים ולהפוך את חוויית החיים לשלמה, נינוחה, מרווחת, מוארת ומאושרת יותר.

הסוד הפשוט שמאפשר להפוך את משבר גיל המעבר לתקפוה של פריחה, צמיחה והתעוררות פנימית אוהבת הוא זה:

לחזור להיות בקשר עם הרגשות שלנו מתוך הקשבה פנימית כנה ואוהבת

הרי הקולות של הילד או הילדה שבנו תמיד הולכים אתנו. לא נוכל להתחבא או לברוח מעצמנו באמת. אז כמו שאומרים…

If you can’t beat them…Join them

והאמת היא שהמפגש המחודש עם עצמנו מביא אותנו למקומות של אושר וסיפוק שחלמנו עליהם רק כשהיינו ילדים.


ומה דעתכם על הנושא? מוזמנים להגיב או לשאול שאלות בתחתית העמוד. רוצים לקבל ליווי והדרכה אישית? (קיימת אפשרות גם לטיפול און ליין בסקייפ מכל מקום בארץ ובעולם) כתבו לי או התקשרו 0522263761
סדנת עומק - מחרדה להנאה: כלים טבעיים ומעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה ופיתוח הנאה מאוזנת בכל תחומי החיים. יום שבת 2.2.19, לפרטים, מידע והרשמה לחצו כאן סדנת חרדה

סדנת עומק חוויתית המקנה כלים מעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה


לחצו כאן כדי להצטרף אלי בפייסבוק ולקרוא את השיתופים האישיים (ואם תרצו גם להגיב ולשאול שאלות ואשמח לענות) או כאן כדי להצטרף לערוץ שלי ביוטיוב ולהינות מסרטונים והדרכות שלי כשאני מעלה אותם
מתעניינים בגישה טבעית ויסודית לשחרור רגשי, שינוי דפוסים והרגלים, צמיחה והתפתחות אישית? קראו את המאמר - איך אהבה עצמית יכולה לעזור לך?


טיפול וליווי אישי - לגלות שלווה, קבלה עצמית וצמיחה אישית

המפגשים מתקיימים בביתי או בשיחות וידאו בסקייפ מכל מקום בארץ או בעולם. רוצים לשמוע איך הגישה שלי יכולה לתת מענה לקשיים ולצרכים האישיים שלכם? כתבו לי או התקשרו אלי 052-2263761 ואשמח להקשיב ולענות. למידע נוסף, בקרו בקישורים הבאים:


הורידו בחינם את המדריך שלי לקבלה ואהבה עצמית.אלי קרסניץ - מדריך לקבלה ואהבה מעל 3000 אנשים כבר הורידו וקראו את המדריך הידידותי, הברור והמעמיק שמלמד עקרונות וכלים מעשיים ופשוטים שמקרבים אותנו לעצמנו, אל תחושת השלווה, הדיוק, החופש והבטחון שהלב שלנו מבקש. הזינו כתובת מייל והמדריך יישלח אליכם כבר כעת.
מדריך מעשי לקבלה ואהבה עצמית

 
משבר גיל 40, גיל המעבר – טיפול וצמיחה אישית
הצבעות: 3 ,ממוצע: 5

0 תגובות

השאר תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *