מה גורם להתמכרות? מהי התמכרות ומה קורה לנו כשאנחנו מתמכרים?

ואיך אפשר לרפא באופן שורשי ויסודי התמכרות למין, עישון, אכילה, סמים ועוד?

אני מודה, יש לי הסטוריה כאובה עם התמכרויות. במשך שנים רבות הייתי מכור. התמכרות למין, התמכרות לפורנוגרפיה, התמכרות לצפייה בסדרות, התמכרות לאכילה רגשית, התמכרות לאכילה לילית – את כל אלה אני מכיר ממש טוב.

אחרי שנים של תסכול, מאבקים עם עצמי, רגשות אשמה ותחושת יאוש וחוסר אונים הבנתי יותר ויותר שכל ההתמכרויות שלי הן רק סימפטום למשהו עמוק יותר. הבנתי שבכל התמכרות יש משהו נעים, משהו שלפחות בהתחלה יוצר הקלה, שחרור רגעי, תחושה רגעית של נחת, חופש או הנאה.

אבל בהמשך הדרך, ככל שההתמכרות מתפתחת, היא מובילה ליותר ויותר חרדה, אשמה וכאב רגשי ועם הזמן הבנתי שהכאב, האשמה והחרדה שבהתמכרות, ממכרים לא פחות מההנאה שבה.

ובהמשך הדרך, אחרי שליוויתי והדרכתי אנשים רבים שנושא ההתמכרויות לא זר להם, הבנתי עוד הרבה לגבי העומק שממנו מגיעות ההתמכרויות.

אחד הדברים הכי חשובים בעיניי בנושא התמכרויות הוא שלכל התמכרות יש סיבה עמוקה ושורשית. התמכרות היא לא סתם, זו לא “נפילה” או “חולשה” או “מחלה”.

מדובר במצב שיש לו שורשים עמוקים, סיבות אמיתיות שקשורות לכאב רגשי, למצוקה, לצורך להשתחרר ולברוח מתחושות של כאב, פחד, יאוש, חוסר אונים, בדידות, תחושה של כשלון וחוסר ערך עצמי, להמנע מהתחושה ש”אני זה לא מספיק טוב”, שאני לא עושה את מה שצריך או לא חי כמו שצריך.

תחושות שהן תוצר ישיר של חוויות הילדות שלנו והיחס שקיבלנו כילדים.

מה גורם להתמכרות

אז מה גורם להתמכרות?
בראש ובראשונה זהו כאב רגשי. מצוקה רגשית שנושאת הרבה צורות אבל בבסיסה תמיד כוללת רגשות של פחד, בדידות, חוסר בטחון, מצוקה ודימוי עצמי נמוך בשילוב עם תסכול ויאוש.

אם במקרה אתם סובלים מהתמכרות כלשהי, אני מזמין אתכם לבדוק עמוק בפנים – האם הרגשות האלה קיימים בכם באופן ניכר והאם התגובה שלכם אליהם הוא דחף לברוח ולהתחמק מהם?
אם כן, זהו המנוע העמוק לכל התמכרות וההכרה בכך היא ההתחלה של ריפוי אמיתי ויסודי.

זה אומר בעצם שההתמכרות היא לא רק למשהו אחד (כמו סמים, מין, אלכוהול, אכילה ועוד) אלא שההתמכרות יש לה שורש עמוק ומתוך השורש העמוק הזה, ההתמכרות הכי עמוקה היא לבריחה, בריחה מרגשות מסויימים, מכאב, בדידות, חוסר בטחון ותחושה שאני זה פשוט לא מספיק טוב, מוצלח או ראוי לאהבה.

והבריחה הזה היא לא מגונה ולא שלילית, אבל היא בהחלט ראויה לתשומת לב, להכרה ולהתייחסות שתאפשר לנו לא להתנהל מתוך בריחה שמובילה לכל ההתמכרויות שאנחנו מכירים.

כדי להבין טוב יותר מהי התמכרות, מה גורם להתמכרות ואיך אפשר לעצור התמכרות, אני ממליץ לצפות בקטע הוידאו הבא שלקוח מתוך התוכנית שלי “להכיר בעצמי”.

סיכום הנקודות העיקריות לגבי התמכרויות

1. כל התמכרות מתחילה בכאב רגשי – רגשות של חרדה, חוסר בטחון, חוסר ערך עצמי, בדידות, אכזבה, אשמה ותחושה שאנחנו “לא טובים מספיק”.

2. ההתמכרות העמוקה והיסודית שלנו היא לבריחה, נסיון להמנע מכל אותם רגשות לא נעימים שאנו נושאים בתוכנו לרוב כבר מהילדות שלנו. הגורם העמוק להתמכרות הוא הנסיון הבריא והחכם שלנו להמנע מרגשות לא נעימים.

3. ככל שאנחנו ממשיכים להימנע מהרגשות שלנו, כך ההתמכרות גדלה ומתפתחת ויכולה לכלול כמה צורות התמכרות למשל: התמכרות למין, לאכילה, לעישון ולסמים.

4. כדי לענות על השאלה – מה גורם להתמכרות? כדאי להעמיק ולבדוק מהם הרגשות הלא נעימים שלי וממה אני בורח, כך אפשר להתחיל להבחין בשורש ההתמכרות.

5. כל התמכרות מתחילה בתחושה נעימה של נחמה, התרגשות, חופש או הקלה. עם הזמן כל התמכרות הופכת ליותר ויותר מכאיבה באמצעות רגשות אשמה, תסכול, חוסר אונים, חוסר ערך עצמי וחרדה.

6. ההתמכרות לתחושות הכואבות שקיימות בכל התנהגות התמכרותית, היא חזקה מאוד ולרוב לא מדוברת. כשמסתכלים לעומק מגלים שההתמכרות הכי חזקה היא לכאב שאנחנו גורמים לעצמנו.
הכאב שבעזרתו אנחנו לוקחים לכאורה שליטה על החיים שלנו ומפצים על הכאב שנגרם לנו בחוויה שלנו כילדים על ידי ההורים והחברה.

7. כדי לעצור מהתמכרות או להשתחרר מהתמכרות, כדאי להבין מה גורם להתמכרות ואז ליצור קשר עם הגוף והרגשות שלנו באמצעות דיאלוג פנימי שמבוסס על כנות, אהבה וקבלה שאין בה מאמץ או נסיון לשנות את עצמנו בכח.

8. ככל שהקשר שלנו עם כל אותם רגשות ילדיים וכאובים בתוכנו הולך ומתפתח, כך הצורך בבריחה להתמכרות הולך ופוחת באופן טבעי ובלי מאמץ.

אני מקווה שהסרטון והנקודות שציינתי עזרו לכם בהבנה של מה גורם להתמכרות, מה אפשר לעשות עם התמכרות ואיך לעצור התמכרות באופן טבעי, יסודי ובריא.

כדי להבין יותר לעומק את הגישה שלי לריפוי, צמיחה והתפתחות אישית אני מזמין אתכם לקרוא את המאמר שמתאר את הגישה שלי לריפוי וצמיחה אישית על בסיס קבלה ואהבה עצמית.


ומה דעתכם על הנושא? מוזמנים להגיב או לשאול שאלות בתחתית העמוד. רוצים לקבל ליווי והדרכה אישית? (קיימת אפשרות גם לטיפול און ליין בסקייפ מכל מקום בארץ ובעולם) כתבו לי או התקשרו 0522263761
סדנת עומק - מחרדה להנאה: כלים טבעיים ומעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה ופיתוח הנאה מאוזנת בכל תחומי החיים. יום שבת 2.2.19, לפרטים, מידע והרשמה לחצו כאן סדנת חרדה

סדנת עומק חוויתית המקנה כלים מעשיים לשחרור מכל תופעות החרדה


לחצו כאן כדי להצטרף אלי בפייסבוק ולקרוא את השיתופים האישיים (ואם תרצו גם להגיב ולשאול שאלות ואשמח לענות) או כאן כדי להצטרף לערוץ שלי ביוטיוב ולהינות מסרטונים והדרכות שלי כשאני מעלה אותם
מתעניינים בגישה טבעית ויסודית לשחרור רגשי, שינוי דפוסים והרגלים, צמיחה והתפתחות אישית? קראו את המאמר - איך אהבה עצמית יכולה לעזור לך?


טיפול וליווי אישי - לגלות שלווה, קבלה עצמית וצמיחה אישית

המפגשים מתקיימים בביתי או בשיחות וידאו בסקייפ מכל מקום בארץ או בעולם. רוצים לשמוע איך הגישה שלי יכולה לתת מענה לקשיים ולצרכים האישיים שלכם? כתבו לי או התקשרו אלי 052-2263761 ואשמח להקשיב ולענות. למידע נוסף, בקרו בקישורים הבאים:


הורידו בחינם את המדריך שלי לקבלה ואהבה עצמית.אלי קרסניץ - מדריך לקבלה ואהבה מעל 3000 אנשים כבר הורידו וקראו את המדריך הידידותי, הברור והמעמיק שמלמד עקרונות וכלים מעשיים ופשוטים שמקרבים אותנו לעצמנו, אל תחושת השלווה, הדיוק, החופש והבטחון שהלב שלנו מבקש. הזינו כתובת מייל והמדריך יישלח אליכם כבר כעת.
מדריך מעשי לקבלה ואהבה עצמית

 
מה גורם להתמכרות, מה זה התמכרות ואיך לעצור התמכרות
הצבעות: 4 ,ממוצע: 5